Sayfalar

18 Kasım 2020

Filmlerin Özüne Yolculuk: Mother! (2017)

Sakin ve sıradan bir hayat süren bir çift, bir gün ansızın hiç beklemedikleri olaylarla karşılaşacaklardır. Evlerine gelen davetsiz misafir çiftimize zor anlar yaşatacaktır. Darren Aronofsky'nin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Oscarlı oyuncular Jennifer Lawrence ve Javier Bardem yer alıyor.


1. KARDEŞLERİN KAVGASI

Mother filmi dualist bir bakış açısıyla okunabilecek bir yapımdır. Yazmakta zorlanan bir adam ile evine karşı çok titiz, pimpirikli bir kadının başlarına gelenler olarak da algılanabilir; bunlardan bağımsız olarak sadece yaratılış perspektifinden alegorik olarak da okunabilir. Ben filmi dini anlatımından yola çıkarak ele alacağım ve kimin kimi temsil ettiğinin daha iyi anlaşılması için karakterlerin ardına gizlenen dini figürleri listeleyeceğim. Temeli oturttuktan sonra bu sahnenin çözümüne geçebiliriz.

Javier Bardem: Tanrı
Jennifer Lawrence: Doğa Ana. Doğumdan sonra Meryem olarak da algılanabilir.
Ev: Dünya
Ed Harris: Hz. Adem
Michelle Pfeiffer: Hz. Havva
Kardeşler: Habil ve Kabil
Parlak Taş: Yasak Elma
Şair’in Yazdığı Kitap: İncil
Doğan Bebek: İsa
Şair’in Hayranları: Hristiyanlar
Depodaki Ateş ve Kan: Cehennem

Bu sahne öncesinde eve gelen yabancı "ilk insan" Adem’dir. Daha sonra tuvalette Adem’in kaburgasını gösterir bize yönetmen. Bir kaburgası eksiktir. Akabinde eve bir kadın gelir. Kutsal metinlerde geçen Havva’nın Adem’in kaburga kemiğinden yaratılışının sembolize edilmiş halini izleriz. Eve gelen kadın Havva’dır. Kardeşlerin sahnesine kadar ve sonrasında Hristiyan teolojisine uygun ilerler film. Alegorik anlatım filmin tümüne yansımıştır. Bu sahnede ise iki kardeş "babamız hasta" nidaları eşliğinde kavgaya tutuşurlar ve Kabil’in Habil’i öldürmesi yani ilk katil, ilk öldürme vakası filmde alegorik olarak anlatılır.


2. ŞAİRİN DEĞERLİ EŞYASININ KIRILMASI

Eve gelen çift (yani Adem ile Havva), Şair'in (yani Tanrı) değerli eşyasını kurcalarken kırıyor. Şair buna sinirleniyor ve bu çifti evden kovuyor. Buradaki eşyanın sembolize ettiği "yasak elma"dır. Evden kovulma hadisesi de cennetten kovulmanın metaforudur. Daha sonra Şair odayı tahtalarla örerek insanların girmesini engelleyecektir. Evden kovulan çift dünyaya gönderilir. Böylece Adem ile Havva’nın cennetten kovulması betimlenmiştir.


3. ADEM İLE HAVVA'NIN İLİŞKİYE GİRMESİ

Yasak elmayı yiyen Adem ile Havva, şeytanın vesvesesi ile birbirlerinin edep yerlerini fark ederler ve ilişkiye girerler. Filmde de Şair’in eşyasını kırdıktan sonra kovuluyorlar ve hemen akabinde ilişkiye girmeye başlıyorlar. Cennetten kovulan Adem ile Havva yeryüzünde ilişkiye girerler ve çocukları olur. Bu sahneden sonra çocuklarını da görürüz.


4. İNSANLARIN ANNEYE SALDIRMASI

Bebek (yani İsa), insanlar tarafından öldürülmüştür. Bunu gören Anne (yani Doğa Ana) insanlara saldırır. İnsanlar daha sonra Anne'yi ölesiye döverler. Bu sahne, insanların doğayı tahrip etmeleri, ekolojik dengeyi alt üst etmeleri, dünyayı yaşanacak halden çıkarmaları olarak okunabilir.


5. SON SAHNE (UYANIŞ)

Doğa’nın kendisini yenilemesi, tanrının dünyayı sıfırlaması ve yeniden başlatması. İnanışa göre Nuh Tufanı gibi daha önce bir takım kıyametler koptu ve yeni bir düzen başladı. Filmde de Doğa Ana onca yıpranmaya karşı koyamıyor ve tahrip oluyor. Neticede Tanrı, onu yani Dünya’yı baştan yaratıyor. Filmin başında da evin ve etrafındaki doğanın tasarlandığını, düzenlendiğini, oluştuğunu görmüştük. Bir nevi döngü devam ediyor. İnsanlık yine doğaya, dünyaya, birbirlerine zarar vermiş ve Tanrı sistemi baştan başlatmış. Jennifer Lawrence’ın oynadığı karakterin yerini başkası alır bu sahnede. Değişim, yenilenme somutlaştırılmıştır.


Yazar: Umut Uçan

0 yorum :

Yorum Gönderme