Sayfalar

27 Ekim 2020

Filmlerde "Kaçan Kovalanır" Sahneleri

Bu listemizi kaçanlara ve onları "kovalayanlara ayırıyoruz. Malumunuz her aksiyon filminde kaçma-kovalamaca sahnesi görmek mümkün. Jackie Chan filmleri aksiyon ağırlıklı olduğundan, kaçma kovalamaca sahnelerini hemen hemen her filminde görmekteyiz. Ya da Harrison Ford'un oynadığı filmlerde sürekli kovalamaca sahneleri olması onun bir dönem lakabının "koşucu" olarak anılmasına sebep olmuştur. Biz listemizi hazırlarken bu filmlerdeki sahnelerden ziyade daha epik ve akılda kalıcı sahneleri seçmeye özen gösterdik. Seçtiğimiz sahneler filmin de önüne geçip kendi ününü yarattan sahnelerdi. Şimdi sizleri bu üç "Kaçan Kovalanır" sahnesiyle baş başa bırakıyoruz.


The Matrix (1999)

Kovalayan: Ajan Smith
Kaçan: Neo

Neo, Ajan Smith ile amansız bir dövüşe tutuşur. Gaza geliriz... Hatta  Neo kıvrak bir karate hareketiyle Ajan Smith'in gırtlağını hedef alır. Yine gaza geliriz... Tam "acaba sinir olduğumuz ajan müsveddesine dersini verecek mi?" derken, erkekliğin yarısı kaçmak diyen Neo, tabana kuvvet sanal alemde, elinde takoz bir telefon ile bir yandan konuşurken bir yandan kaçmaya başlar. Peşinden kovalayan ajanlar "ulennn ulennn!" nidalarıyla ona yetişmeye çalışadursunlar, son durak 303 numaralı oda olur.


RocknRolla (2008)

Kovalayan: Paralı askerler
Kaçan: One Two

Gerard Butler, Tom Hardy ve Idris Elba aynı filmde. Kadroya bakar mısınız? Yaptıkları vurgun sonrası iki Rus psikopat, bunların peşlerine düşer. Adeta ölüm mangası olan bu ikili, Gerard Butler'ın oynadığı One Two isimli karakteri tren yolunda takibe başlar. Diğer karakterler paçayı kurtarır, olan bizim Butler'e olur. Bu kovalamaca sahnelerinde kullanılan kamera hareketlerine dikkat! Yönetmen Guy Ritchie'nin dar alanlardaki başarılı görsel çalışması burada da hakim. Oyuncuların üzerine takılan kameralar ile daha gerçekçi performanslar alınmış. Sahne resmen akıyor!


Centurion (2010)

Kovalayan: Kurtlar
Kaçanlar: İki Roma askeri

Michael Fassbender'i ilk izlediğim ama henüz onun o olduğunu bilmediğim savaş filmi. Televizyonda izleyip pek de keyif almadığım bu filmde, aç kurtlardan kaçan iki Roma askerinin sahnesi, bana kalırsa filminde önüne geçmiş, çok başarılı bir "kaçan kovalanır" sahnesidir. Gökyüzünden süzülen kamera kurtların hızına yetişerek yere alçalır. Bulunduğumuz arazi alabildiğine geniş bir sonsuzluğa açılır. 4 kurt arkada, onların önünde iki asker belli bir mesafeyi koruyarak kaçarlar. Zaman geçtikçe yorulurlar, kurtlar arayı kapatır ve telaş başlar. Ölümden kaçış hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı...


Yazar: Umut Uçan

0 yorum :

Yorum Gönderme