Sayfalar

29 Eylül 2020

Keşfetmeniz Gereken 5 Sinema Kitabı (Özel Dosya)

Kitapların dostluğuna daha çok ihtiyacımız olan bu dönemde, sizler için sinema kitapları ile ilgili özel bir dosya hazırlamaya karar verdik ve daha önce Maksat Sinema Olsun'da yayınlanmış yazılar arasından, 5 sinema kitabı seçtik. Aralarında sözlük, antoloji gibi farklı kitapların olduğunu bu listeyi keşfederken keyif almanız dileğiyle, iyi okumalar...


Sinema Televizyon Video Terimleri Sözlüğü
Sema Fener

Sinemayla dolu bir geçmişe sahip olan Sema Fener’in hazırladığı, 2014 yılında Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan “Sinema Televizyon Video Terimleri Sözlüğü”, yazarın sinema konusundaki tek kitabı değil elbette. Yazarın yine aynı yayınevinden çıkan “Sinema Senaryoları Nasıl Yazılır?” kitabına ek olarak “HD Sinematografi” ve “Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu” gibi teknik kitapları da mevcut. Ayrıca roman, tiyatro oyunu gibi farklı türlerde de eserler üreten Sema Fener'in sinema sevgisini hazırladığı bu sözlükte rahatlıkla görebiliyoruz. Zira kendisi, titiz ve uğraştırıcı bir çalışma isteyen kullanışlı bir sözlük ortaya koymuş. (UĞUR TATAR)

Kitap tanıtımının tamamını okumak için tıklayın...

***


Kur'an Kıssalarında Sinematik Özellikler
Züheyr Mansur El Mezidi

Üç bölümden oluşan kitabın teknik ve önemli kısmını Kur’an Kıssalarında Kamera Hareketleri olan 2. bölüm oluşturuyor. Bu bölümü detaylandırmadan önce kamera açıları, senaryo yazımı hakkında verilmesi gereken bilgileri de vermeyi ihmal etmiyor kitap. Kur’an kıssalarını ele almadan önce kafamızda soru işareti kalmadan gerekli temel şeyleri öğrenmiş olunacağını söyleyebiliriz yani. Böylece bu temel bilgilerin öğreniminden sonra, onları Kur’an ayetlerinde kullanmış ve “sinematik özellik” diyeceğimiz özelliklerin keşfini yaşamış oluruz. (ÜLKÜ TATAR)

Kitap tanıtımının tamamını okumak için tıklayın...

***


Sessiz Dönem Türk Sinema Antolojisi (1895-1928)
Ali Özuyar

Sessiz Dönem Türk Sinema Antolojisi ismiyle Ali Özuyar tarafından hazırlanan ve Küre Yayınları'nca basılan kitap; meraklısına sinemanın Osmanlı/Türkiye sınırlarına nasıl girdiğini ve bu coğrafya da nasıl geliştiğini, dönemin gazetecilerinin kalemiyle anlatan bir çalışma. (NUH ÜRÜN)

Kitap tanıtımının tamamını okumak için tıklayın...

***


Mühürlenmiş Zaman
Andrei Tarkovsky

Mühürlenmiş Zaman’ı okumak isteyenlere ilk tavsiyem kitabın “bitirirken” başlıklı son kısmını okuyarak başlayın. Üstad bitirirken başlamış aslında! Kendisinin de belirttiği üzere kitabın yazımı hayli uzun sürmüş ve bu son kısmı yazarken genel bir toparlama yapmış. İşte bu toparlama kısmı sadece sinemaya dair değil genel olarak hayata, sanata ve sinemanın sanatsal yönüne dair olduğundan öncelikle bu kısmı okumak okuyucunun Andrei’nin dünyasına girmesini kolaylaştıracaktır. (NUH ÜRÜN)

Kitap tanıtımının tamamını okumak için tıklayın...

***


365 GÜN SİNEMA
Pınar Tınaz

Yeditepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nde öğretim görevlisi olan Pınar Tınaz ve üç öğrencisi Murathan Nazik, Hasancan Bakkallar ve Ferhat Aydın tarafından yazılan "365 Gün Sinema", içerisinde 732 film önerisi ile okuyucusuna Türkiye'deki en kapsamlı film seçkisini sunuyor. Kitabın sonunda yer alan alfabetik Film Dizini ile aradığınız filmi çok kolay bir şekilde bulmanız da mümkün. (UĞUR TATAR)

Kitap tanıtımının tamamını okumak için tıklayın...


0 yorum :

Yorum Gönder