Sayfalar

14 Mayıs 2017

W - 1. Sezon (2016)

Hayran kitlesi her geçen gün artan Güney Kore dizilerini bilirsiniz. Hani geleneksel ve modernin harmanlandığı, müziği ve modası dillerden düşmeyen şu diziler! Tabi 16 bölümden oluşan “W - Two Worlds”, bu dizilerden biraz daha farklı. Başrol oyuncusu Lee Jong Suk’un W Korea dergisi röportajında da dediği gibi, “Bu proje çok meydan okumalı!” Öyle ki dizi, 2016 MBC Drama Ödülleri’nde toplamda 7 ödül birden kazanmış, kazandırmış. “En İyi Dizi” ve “En İyi Senaryo” ödülüyle izleyicilerini bir kez daha kendine hayran bırakan dizinin, bir de uluslararası ödülü var; “W”, Amerika’daki 3. en eski film festivali olan Worldfest 50. Houston Uluslararası Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’nü kapmış.

“W”nin bu kadar başarılı olmasındaki ilk adım kesinlikle farklı senaryosu. “W”de gerçek dünyaya paralel bir de webtoon dünyası bulunmakta. Evet, yanlış duymadınız! İnternette yayınlanan, renkli çizgi roman olan webtoonlardan bahsediyorum. Hatta daha batılı bir dille söylersek: webcomic. Dizide kullanılan bilgisayar grafikleri gerçekten çok etkileyiciydi. Ayrıca webtoon çizimleri de son derece başarılıydı.

Dizinin başrol oyuncusu Lee Jong Suk, webtoon karakteri olan Kang Chul’ü canlandırıyor. Yakışıklı bir aktör olur da imkânsız aşk olmaz mı? Han Hyo Joo ise gerçek dünyada yaşayan kardiyoloji asistanı olan Doktor Oh Yeon Joo karakterini canlandırmaktadır. Kang Chul ile Doktor Oh Yeon Joo’yu birbirine bağlayan nokta ise Oh Yeon Joo’nun babası Oh Sung Moo’dur. O, “W webtoonu”nun yazarı ve Kang Chul’ün yaratıcısıdır.


Dizi, Kang Chul’un atıcılık olimpiyatlarında altın madalya almasıyla başlıyor. Ama bu mutlu tablo tabii ki de bozuluyor. Ünlü ve başarılı bir atıcıyken bir anda kendi ailesinin katili profiline bürünüyor. Yazar Moo, gizemli bir katil yaratıyor ve dizi boyunca Kang Chul’e eziyetleri bitmiyor. Sonunda ise Kang Chul’ü öldürmeye ve webtoonu bitirmeye karar veriyor. Kang Chul’ün katil tarafından öldürülmek üzere olduğu bir sahne çiziyor ve esrarengiz bir şekilde kayıplara karışıyor. İşte bizim için olaylar bu noktada başlıyor. Dizi boyunca süren düğümler Kang Chul’un ailesinin katilini bulma çabasıyla başlıyor ve kızımız dizi boyunca kendisini Kang Chul’ü kurtarmaya adıyor. Yeon Joo’nun webtoon dünyasından gerçek dünyaya geçebilmesi için hikâyede uygun bir son yaratması gerekiyor ve işler burada baya bir romantikleşiyor. Daha da garibi gerçek dünyaya dönmeden hemen önce yanında “devamı gelecek” yazısının belirmesi. Bu yazı bazen bir kurtarıcı, bazen bir çile… 

Spoiler vermek istemiyorum ama özellikle Kang Chul’ün, kendi dünyasının aslında kurmaca bir dünya olduğunu öğrendiği zamanlar çok etkileyiciydi. İzleyici ister istemez kendini onun yerine koyuyor ve “acabalar” insanın içinde kuşku yaratıyor. Dahası webtoonda ana karakterin ilgilenmediği, bağının kalmadığı kişi yok oluyor, webtoon dünyasından siliniyor. Kelimenin tam anlamıyla yok olmaktan bahsediyorum! Kesinlikle çok ince düşünülmüş bir ayrıntıydı. 


İki dünya arasındaki zaman kavramı da birbirinden farklıydı ve bu gerçekten başarılı yansıtılmıştı. Webtoonda önemli bir olay olmadıkça zaman su gibi akıp giderken, gerçek dünyada henüz bir-iki saat geçmiş olabiliyordu. Başrol kızımızın bu zaman farklılıklarından dolayı her zor duruma düştüğünde olaylar komikleşiyordu.

Yazar Moo’nun asistanları ve Yeon Joo’nun asistan olduğu hastanedeki profesör, kesinlikle dizinin komedi dinamiklerindendi. Asistan Soo Bong, korkak tavırlarıyla izleyicileri güldürmeyi başardı. Profesör Park ise dizide W ve Kang Chul’ün hayranı bir okuyucu idi. Eğer bizlerde Yeon Joo’nun dünyasında yaşasaydık kesinlikle öyle olurduk! 

Dizi boyunca süren bir başka düğüm ise “W webtoonu”nun mutlu sonla bitip bitmeyeceği olgusuydu. Güney Kore dizi hayranlarının da bildiği gibi mutlu sonla biten Güney Kore dizi sayısı, mutsuz sonla bitenlerden azdır. Bu noktada izleyicilerin umutsuzluğa kapıldığı olmuştur. Hatta “Bu hikâyenin mutlu sonla bitmesine olanak var mı?” diyorsunuz. Ancak başarılı bir senaryo buna olanak sağlıyor. Ve tabi söylemeden olmaz, dizi boyunca başroldeki çiftimizin uyumu mükemmeldi. Aralarındaki kimyadan tutun da kıyafetler ve çevrelerindeki eşyalarla hatta renkleriyle bile uyum içindeydiler.0 yorum :

Yorum Gönderme