Sayfalar

16 Nisan 2017

Justice League: Forever Evil (Çizgi Roman Eleştirisi)

Öncelikle üzücü bir haberi hatırlatarak giriş yapmak istiyorum. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında hayatına başlayan bilim kurgu dergisi SFX, nisan ayından itibaren artık çıkmayacak. Ülkemizde bilim kurgu gibi bir alanda yayın yapmaya çalışarak çok zor bir işe soyunan SFX dergisi, 5 ay yaşayarak ömrünü tamamladı. Şimdi diyebilirsiniz SFX dergisi ile bu yazının ne alakası var. Bu yazının konusu olan “Justice League: Forever Evil” isimli çizgi romanı, SFX dergisinin düzenlediği bir çekiliş de kazanmıştım ve çizgi roman, derginin editörü Ümit Cengiz tarafından bana hediye edilmişti. Bu yazıyı artık çıkmayacak olan SFX dergisine adıyorum…

Justice League’in Aynadaki Hain Akisleri

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Justice League: Forever Evil” çizgi romanını, “Aquaman: The Trench”, “Green Lantern: Sinestro Corps War”, “Justice League: Origin”, “Last Son” ve “Batman: Earth One” gibi çok satan çizgi romanların yazarı Geoff Johns kaleme almış. Çizimleri ise “Ultimate X-Men”, “The New Avengers”, “Moon Knight”, “Ultimatum” ve “Batman: The Dark Knight” gibi başarılı işlerde çizer olarak çalışan David Finch üstlenmiş. Ekibin son halkası Richard Friend ise çinileme işini üstlenmiştir.

Çizgi romanda, Dünya-3’ten gelen işgalci Crime Syndicate’in başlattığı savaşı okuyoruz. Mini bir seri olan Forever Evil karanlık atmosfere sahip. Çünkü dünyayı koruyan süper güçler yenilmiş ve yerlerine süper kötüler talip olmuş. O bildiğiniz, iyiler kazanır algısını bir köşeye bırakın artık. Bu çizgi romanda iyiye dair bir şey yok. Bir kere Justice League’in tozunu dumanını katıyorlar… Justice League’in aynadaki hain akisleri Crime Syndicate, dünyadaki en güçlü kahramanları, kahraman olduklarına pişman ediyorlar. Bu büyük boşlukta kimin aklına gelebilirdi ki dünyayı kötülerin koruyacağı! Justice League’in tokatladığı, her defasında hapsi boylattığı kötüler bu sefer dünyayı korumak için ilk ve tek kez bir araya geliyor. Kısa bir süre de olsa “iyi” oluyorlar. Lex Luthor liderliğinde Captain Cold, Black Manta, Bizarro, Black Adam ve Sinestro, Crime Syndicate’a karşı savaşan kimi kötü iyilerdir. Çizgi romanda kahraman konusunda elini korkak alıştırmayan yazar ve çizer sayesinde daha nicesiyle karşılaşacaksınız!

Bir kere Forever Evil’ın başlangıcı beni çok etkiledi. Önce deha Lex Luthor, sonra eskinin Robin’i şimdinin Nightwing’i saf dışı kaldılar. Bunları yapanı görmedik. Sadece Nightwing’in boynuna kement atıldı ve bunu yapanın siluetinden (vücut hatları belli oluyor) anlaşıldığı kadarıyla bir kadın. Hatta Captain Cold, Heatwave, Weather Wizard, Mirror Master gibi güçlü bir takım bile nereden geldiği belli olmayan Flash’a benzetilen biri tarafından darma duman ediliyor. Wonder Woman’a, Superman’a, Flash’a, Green Lantern’e benzeyen gizemli kişiler mahkûm olan tüm suçluları kaçırıyorlar, kendi örgütlerine davet ediyorlar ve Justice League’ı öldürdüklerini iddia ediyorlar. Dedikleri kadar var ama bunca tantana esnasında hiçbir süper kahramanımız etrafta değil? Peki, nerede bunlar?


Göklerden Gelen Bir Karar Vardır…

Sayfaları değiştirdikçe çok enteresan ve bir o kadar keyifli karelerle karşılaştım. Justice League’in merkez üssünü yörüngeden çıkarıp yere çakmışlar mesela. Bunu nasıl becermişler diye düşünürken yapanın Despero olması beni daha da şaşırttı. Deadshot ve Harley Quinn girdikleri bu yeni grup sonrası Waller’ın ne düşüneceğini merak ediyorlar. Suicide Squad öksüz kaldı. Penguin ve Bane arasında geçen konuşma da benzerine az rastlanır cinsten. Batman’in ortak düşmanları, Batman’in baş düşmanı hakkında dedikodu yapıyorlar. Penguin, Joker’in Crime Syndicate’e katılmayacağını söylüyor. Bane de Joker eğer sorun çıkarırsa Batman’in çoktan yapmış olması gerekeni yapacağını; onu ortadan ikiye ayıracağını söylüyor. Hangi çizgi romanda böyle konuşmalara rastlarsınız ki?

Crime Syndicate, Justice League üyelerinin kullandıkları özel eşyalarını yeni müttefiklerinin olduğu alana atarlar. Aquaman’in üçlü mızrağı, Wonder Woman’ın kemendi ve Superman’in pelerini. Bunları Justice League ekibinden alacak adamdan ya da topluluktan korkacaksın!

Crime Syndicate, canlı yayından insanlığa sesleniyor. Niyetlerini anlamış oluyoruz. Sebepsiz yere vaveyla koparmamış oluyorlar. Başka bir dünyadan gelmişler. O gezegeni yönetiyorlarmış. Gezegende yaşayanlar başkaldırmış. Sonra Crime Syndicate topluluğu yok etmiş orayı. Şimdi fethetmek içinde dünyaya gelmişler.

Monocle, Crime Syndicate’in lideri Ultramen’i Superman’e benzetiyor. Sadece göğsünde “U” harfi olduğunu söylüyor. Tek fark bu. Justice League’in ölmediğini avazı çıktığı kadar bağırıyor. Bu sözler Monocle’nin son sözleri oluyor. Ultramen, Superman gibi gözlerinden ışın atarak Monocle’i atomlarına ayırıyor. Gövde gösterisi sadece bununla da bitmiyor. Ultramen, Süperwoman’a Nightwing’i getirttiriyor. Kötüler, suçlular, sapıklar, Nightwing gibi güçlü bir kahramanın yakalanıp madara olduğunu görünce toplu halde Crime Syndicate’e geçiş yapıyorlar. Yakalanmak ile kalmayan Nightwing’i canlı yayında tüm dünyaya ifşa ediyorlar. Maskesi açılıyor ve kimliği açığa çıkarılıyor. Crime Syndicate, kısa sürede başarı kazanıyor. Mottoları zaten amaçlarını belli eder cinstendir: Aeternus Malum (Daima Kötülük) ve kaos bu sözden sonra başlıyor…

Mutlaka Edinilmesi Gereken Bir Çizgi Roman!

“Forever Evil” çizgi romanını okumak için daha önce çizgi roman okumanıza gerek yok. Bağımsız bir seri olan “Forever Evilda tanıdık karakterlerin yanında ilk defa göreceğiniz tipleri de bulacaksınız. Her sayfası ayrı bir heyecan vadediyor. Üstelik kötüler penceresinden izliyoruz olan biteni. Lex Luthor önderliğindeki ekip dünyayı ele geçirmeye çalışan kötülerle kapışmaya tutuşur. Acaba hangi grup daha kötü ve cani? Tavsiyem, en kısa sürede bu maceraya sizde ortak olun. Keyifli okumalar…


Yazar: Umut Uçan

0 yorum :

Yorum Gönder