Sayfalar

26 Ocak 2017

Oyun Sohbetleri #2: The Witcher - “Gaunter O'Dimm” Karakteri

Maksat Sinema Olsun’un en üretken yazarlarından Umut Uçan ve özel konuğumuz, “The Witcher” dünyasına gönül vermiş Yavuz Efe Karabıyık, daha önce, JBC Yayıncılık’tan çıkan “The Witcher Cilt 1 - Camlar Konağı” çizgi romanı ve  “The Witcher” evreni ile alakalı bir kart oyunu olan “Gwent” üzerine sohbet etmişlerdi. Bu kez de “The Witcher” evrenindeki önemli bir karakter olan Gaunter O’Dimm üzerine, 15 dakika süren dolu dolu bir sohbet gerçekleştirdiler. İşte aşağıda okuyacaklarınız bu konuşmanın bir özetidir. İyi okumalar…


Konuşmacılar: Umut Uçan, Yavuz Efe Karabıyık
Ses Kayıt ve Decode: Umut Uçan
Editör: Uğur Tatar


Umut: Merhaba Efe, hoş geldin. Bugün yine “The Witcher” evreninden bahsedeceğiz. Ama bu sefer oyun içi karakterlerden olan Gaunter O’Dimm’ı konuşacağız seninle. Gaunter O’Dimm, çok değişik bir karakter. Hatta “The Witcher” evrenindeki en ilginç karakterleri say desen ilk olarak onun ismini söyleyebilirim. Diğer oyuncular da sanırım onun adını söyler. Peki, kimdir bu Gaunter O’Dimm?

Efe: Kendisini tam olarak tanıtmayan bir karakter. Ne olduğunu bilmiyoruz. Ona “Aynaların Ustası” ya da “Ayna Adam” deniyor. Bizi istediği zaman öldürebilecek kadar üstün biri. Gezgin olarak anılıyor. Seyahat ediyor sürekli.

Umut: Hikâyede kilit bir rolde mi bulunuyor yoksa ara ara mı görüyoruz?

Efe: Main Story’de tek seferlik gözüküyor. Aynı zamanda bize çok yardım eden bir karakter. Ama ilk DLC olan “Hearts of Stone”da asıl ana karakterlerden en çok uğraştığımız olacak.

Umut: Uğraştığımız derken?

Efe: Bize görevleri veren hep o oluyor.

Umut: Ama istemesek almayabiliriz değil mi?

Efe: Ondan aldığımız görevler bir nevi borç ödemek gibi. Ona olan borcumuzu kapatıyoruz.

Umut: Özelliklerine gelelim o zaman bu karakterin. Neler yapabiliyor. Onu farklı kılan ne?

Efe: Zamanı durdurabiliyor.


Umut: Görüyor muyuz bunu oyunda?

Efe: Evet, bir sahnede gözüküyor. Bize içki içme teklifi ediyor. İşte konuşmaya başlıyoruz. Bir anda zamanı durduruyor ve meyhanede bulunan bir adamın gözüne kaşık batırıyor. Sonra ellerini şaklatıyor ve zaman akmaya devam ettiriyor.

Umut: Muhtemelen oyunu oynayan dikkatli oyuncular bu karakterin baş harflerinin birleşiminden “GOD” kelimesinin ortaya çıktığını fark etmiştir. Bence bu rastlantısal olamaz. Onun evrenin yaratıcısı olduğu söyleniyor. Doğru olabilir mi sence?

Efe: Ben çok katılmıyorum buna. Zaten kötü biri bu karakter. 

Umut: Gaunter O’Dimm, kötü mü şimdi?

Efe: Evet. Bize işlerini yaptırıyor. Bir sürü insan öldürüyor. İnsanları kendi oyununda kullanıyor. Onlara kontrat veriyor. Bizim amacımız Olgierd von Everec’in 3 tane dilediğini yerine getirmek. Bunları yerine getirmek için bizi tutuyor eğer bu üç dileği yerine getirirsek Olgierd’in ruhu Gaunter O’Dimm’e gidecek.

Umut: O zaman bu adam Tanrı’dan daha çok şeytana benziyor.

Efe: Zaten şeytan olarak anılıyor oyunda.

Umut: Bu karakter niye bu kadar önemli. Ne yapıyor da bu kadar önemli oluyor?

Efe: Bir kontrat alıyoruz ondan. Bu kontratta Olgierd von Everec’ten geliyor. Biz Olgierd ile kapışıyoruz. Ama adam insanüstü, insana ait olmayan özelikleri var. Olgierd, onla savaşımız sırasında duman oluyor. Kafasını kesiyoruz ama ölmüyor, kafası geri çıkıyor. Sonra Olgierd’le konuşuyoruz. Bu özelliği nerden aldığını, lanet olup olmadığını soruyoruz. O da lanet olmadığını söylüyor. Aslında bunun bir dilek olduğunu söylüyor. Gaunter O’Dimm, dilekleri yerine getiriyormuş ve Olgierd’ın dileği de ölümsüz olmakmış.


Umut: Yani Gaunter O’Dimm isteyen herkesin dileğini yerine mi getiriyormuş?

Efe: Evet. Ama Gaunter O’Dimm, dilek dileyen kişiden bir şey istiyor. Yani karşılıksız yapmıyor. Hatta onların ruhunu almak istiyor. Koleksiyoncu gibi bir şey.

Umut: Oyundaki en güçlü karakter bu mu?

Efe: Hayır, bu adam ölümsüz. Hiç bir insan onu öldüremez. Ama en güçlü karakter de değil. En değişik özelliğe sahip kişi diyebiliriz.

Umut: Ondan daha güçlü bir karakter varsa, kim o?

Efe: Ciri. Yani Geralt’ın kızı. Daha önce “The Witcher Cilt 1 - Camlar Konağı çizgi romanı için yaptığımız sohbette bahsetmiştik. O da normal biri değil.

Umut: Peki sence Ciri, Gaunter O’Dimmyenebilir mi?

Efe: Hiç karşılaşmıyorlar. Karşılaşsalar muhtemelen yenebilirdi. Ama kesin bir şey söyleyemem. Sonuçta Gaunter O’Dimm da merak uyandırıcı ve gizemli karakterlerden biri. Ne yapacağı belli olmaz.

Umut: Teşekkürler Efe, bizi yine “The Witcher” evreni konusunda aydınlattığın için.

Efe: Beni dinlediğiniz için ben teşekkür ederim.


0 yorum :

Yorum Gönderme