Sayfalar

27 Ocak 2017

Ankara’da Hangi Sinemaya Gidilir?

Son birkaç haftadır vizyona giren filmlerin önemli bir bölümünü Ankara’nın farklı sinemalarında izleme fırsatı buldum. Böylesi kısa bir süre içinde, bunca farklı sinemaya gidince ister istemez bir kıyaslama yapıyor insan. Tüm bu kıyaslamalara dair düşüncelerimi, Ankaralı dostlar -ve yolu bir gün Ankara’ya düşecek sinemaseverler- için paylaşmak istedim.

Tam bir sayı veremiyorum ancak Ankara’nın tamamında yaklaşık 24 adet sinema bulunmaktadır. Sinemaların tamamı merkez ilçeler sayılabilecek ilçelerde toplanmış durumda: Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut ve Keçiören. Bütün sinemalarda film izleyebilmiş değilim ancak gidebildiklerim arasında bir değerlendirme yapmaya çalışacağım. Sinemaların nerdeyse tamamı, çağdaş bedestenler olarak görmek istediğim alışveriş merkezlerinde toplanmış. Alışveriş merkezleri dışında 3-5 sinema ancak var. Mevcut sinemaların önemli bir kısmı ise Cinemaximum markasına ait.

En kötüsünden başlamak istiyorum ancak ilginç bir şekilde en kötü sinema ile en iyi sinema yan yana. Bir birlerine bu kadar yakın olmalarına rağmen nasıl oluyor da hala bu en kötü olan sinema müşteri bulabiliyor anlamış değilim. Ancak herkes kısmetini kazanıyor. Evet, film izleme fırsatı bulduğum sinemalar içinde en kötüsü Kent Park AVM’de yer alan Prestige Sineması! O kadar kötü ki anlatması gerçekten zor. Bir tren vagonu gibi dar ve uzun bir salon, salona nazaran küçük bir perde, rahatsız edici bir ses düzeni ve bütün bunlar yetmiyormuş gibi ergenlerin sevişmelerini kolaylaştırıcı sevgili (?) koltuğu olduğu iddia edilen uyduruk çiftli koltuklar.

En kötülerden devam edecek olursak, sondan ikinci sırayı A City AVM içinde bulunan Cinevizyon Sineması alıyor. Cinevizyon’da film izlemek yerine evde projeksiyonla izlemek çok daha mantıklı. Küçük salonlar, küçük perdeler…

Yukarıda bahsettiğim her iki sinema için de iyi bir şeyler söylemek gerekirse, hem bilet hem de büfe fiyatları açısından diğerlerine nazaran oldukça hesaplılar.


Peki, Ankara da film nerde izlenir? Cepa AVM’de bulunan Cinemaximum Sineması kesinlikle en ideal sinema salonlarına sahip. İdeal büyüklükteki salon, salona göre yeterli büyüklükte iç bükey bir perde, iyi ayarlanmış ses düzeni ve rahat koltuklar. Evet, fiyatı Kent Park Prestige’ye göre biraz pahalı ancak izlediğimiz filmden zevk almak istiyorsak bunu göze almalıyız.

En iyilerin ikinci sırasına, Armada AVM’de bulunan Cinemaximum Sinemasını koyacağım ancak Cepa’ya gidebiliyorsanız Armada’yı tercih etmeniz için bir sebep yok. Cinemaximum markasının bir standart yakalayamamış olması yetkili kişilerin gerçekten ilgilenmeleri gereken bir sorun bence.

Ankamall AVM’de bulunan Cinemaximum IMAX salonu ve ulaşım kolaylığıyla öne çıkıyor ancak berbat ötesi tuvaletiyle bir pişmanlıkta doğurmuyor değil.

Farklı bir şeyleri nerede izleyebilirim? Belki de en önemli soru bu. Çünkü Cinemaximum Sinemaları neredeyse aynı filmleri, aynı saatlerde gösteriyorlar bu nedenle hangisi yakınsa ona gidilebilir. Diğer sinemalarda bunlardan çok farklı değiller ancak Kızılay’da bulunan Büyülü Fener Sineması’nı ayrıca anmak gerekiyor. Hem büyük hem de küçük salonları var ve salon sayısı da yeterli. Sanırım bundan dolayı farklı filmler için en azından küçük salonlarını açabiliyorlar. Diğer birçok sinemada bulamayacağınız filmleri Büyülü Fener’de izleyebiliyorsunuz. Ayrıca ulaşım açısından en kolay sinemalardan biri olması da önemli olsa gerek.

Sonuç olarak bu çalışma yayınlandığı tarihte gitmediğim birçok sinema kalmış olacak ancak yine de değerlendirmelerimin büyük ölçüde değişeceğini sanmıyorum. Umarım daha kötü salonları olan bir sinema yoktur…


Konuk Yazar: Nuh Ürün

0 yorum :

Yorum Gönder