Sayfalar

26 Aralık 2016

Oyun Sohbetleri #1: Gwent - The Witcher Card Game

Maksat Sinema Olsun’un en üretken yazarlarından Umut Uçan ve özel konuğumuz, “The Witcher” dünyasına gönül vermiş Yavuz Efe Karabıyık, daha önce, JBC Yayıncılık’tan çıkan “The Witcher Cilt 1 - Camlar Konağı” çizgi romanı üzerine sohbet etmişlerdi.  Bu kez de “The Witcher” evreni ile alakalı bir kart oyunu olan “Gwent” üzerine 15 dakika 17 saniye süren dolu dolu bir sohbet gerçekleştirdiler. İşte aşağıda okuyacaklarınız bu konuşmanın tam metnidir. İyi okumalar…


Konuşmacılar: Umut Uçan, Yavuz Efe Karabıyık
Ses Kayıt ve Decode: Umut Uçan
Editör: Uğur Tatar


Umut: Selam Efe, tekrar hoş geldin. 

(Gülüşmeler)

Efe: Tekrar hoş bulduk.

Umut: Bugün konumuz yine “The Witcher”. Ama bu sefer “Gwent” üzerine konuşacağız. Nedir bu “Gwent”?

Efe: “The Witcher” evreninde geçen, hızlı oynanan, strateji tabanlı bir kart oyunu. Oldukça zevklidir. Sakın bir kart oyunu deyip geçmeyin! Kurallarını anlamak zor olsa da, öğrendikten sonra gayet keyif alıyorsunuz. Başta çok saçma gelebilir size ama sonra oynamayı becerebildikten sonra çok eğlenceli bir oyun haline dönüyor.

Umut: İlk olarak “The Witcher” oyunlarından hangisinde görüyoruz “Gwent”i?

Efe: Tüm oyunlarında var.

Umut: Oyun içinde oyun gibi…

Efe: Dediğin doğru oyun içinde oyun gibi. Ama bayağı farklı özellikleri var.

Umut: Birçok player normal oyunu oynamayıp, yani görevleri yapmayıp “Gwent” oynayarak vaktini geçiriyor. Sende bunlardan biri misin?

Efe: Bende nerdeyse bunlardan biriyim. Çok zevkli. Çok fazla vakit geçirtiyor.


Umut: “The Witcher”ın yapımcı firması CD Projekt RED yeni oyununu duyurdu. Yeni oyunu “Gwent” oyunu olacak, sadece “Gwent” oyunu! Ne düşünüyorsun bununla ilgili?

Efe: Ben çok mantıklı bulmuyorum bunu. Sadece “Gwent” oyunu olması, hikâyesi olmayan bir oyun yapmaları bence olumsuz karşılanabilir.

Umut: “Hearthstone” oyunu var piyasada. Çok başarılı oldu.

Efe: World of Warcraft'ın.

Umut: Evet. Çok tutuyor. Neden olmasın, birçok ilginç taraftarı var “Gwent”inde. Oyunseverler kart tabanlı oyunları özümsüyor. Peki, oyunlarda nasıl “Gwent”?

Efe: Oyun, hem konsolda hem de PC’de oynanabiliyor. Oyunda 500’e yakın kart var. Toplam 4 tane faction var. Bunları sayacak olursak, ilk olarak canavarlar. Sonra Scoia'tael, cücelerle elflerin birleştiği bir tür örgüt gibi bir şey. Tam yerleşik hayata geçememişler; biraz daha göçebe gibiler. Ondan sonra kuzey diyarları Northern Realms, kuzey imparatorluklarının birleşimiyle yapılmış kart destesi. Benim en favori destem! Son olarak Nilfgaard İmparatorluğu. Bir de yeni deste olarak Skellige’yi eklediler böylece sayı 5’e yükseldi.

Umut: 5 farklı ülkeyi mi temsil ediyor bunlar?

Efe: Hepsi 5 farklı ülke ya da ülkeler diyelim. 

Umut: Bir nevi iskambil kâğıdı oyunu diyebilir miyiz bu oyun için?

Efe: Evet ama oynanış şekli çok farklı.


Umut: O zaman oynanış şeklini anlatır mısın bize?

Efe: Oyunda başlarken elinde olan kartlar var. Ayrıca bunun gerçeğe uyarlanmış halini de bulabilirsiniz. Yani kartların gerçekleri de satılıyor piyasada.

Umut: Onlardan biraz sonra bahsedelim istersen. Ana konumuz o zaten. Ama önce PC ve konsollar için olan oyundan bahsedelim.

Efe: Oyunda en az 22 kart koyabiliyorsun. Üst sınır yok. İstediğin kadar kart koyabiliyorsun. En fazla 10 tane özel kart koyabiliyorsun. Daha az koymak konusunda bir sınır yok. Bu koyduğun kartlarda her kartını koymamak önemli. Az koyup en güçlüleri koymak oyuncunun avantajına olur. Güçlü ve özellikleri olan kartları koymak oyuncuya daha çok yardımcı olacaktır. Oyuna başlarken yazı-turayla kimin başlayacağına karar veriliyor. Oyun içerisinde böyle hanlarda, demircilerde, bazı tüccarlara karşı hatta bazı berberlere karşı “Gwent” oyununu oynayabiliyorsun. Bazı oyun içi karakterlerle de oynayabiliyorsun.

Umut: Evet, şimdi piyasada satılan “Gwent” kartlarından bahsedelim. İki türlü kart destesi satılıyor. Onları anlatır mısın? Bilgisayar oyununun somut hali diyebiliriz bu kart desteleri için.

Efe: İlki “Hearts of Stone” ek paketini ayrı alanlar için veriliyor. Monster ve Scoia'tael desteleri içeriyor. Her şey aynı, birkaç tane yeni eklenmiş kart var. “Blood and Wine” ise Northern Realms ve Nilfgaard desteleri içeriyor. İnek Kartı (Cow Card) diye yeni bir kart eklemişler.

Umut: Piyasada bu “Gwent” desteleri ne kadara satılıyor?

Efe: Fiyatları değişiyor. 100 TL’nin altında bir rakam oluyor genelde. 80 TL’ye de bulabilirsiniz, 40-50 TL’ye de. Bunlar PC için fiyatlar. PS4 için daha pahalı oluyor fiyatlar. Kartlar satın aldığınız oyunların içinden çıkıyor.

Umut: Bu kartları tek olarak alamıyor muyuz yani?

Efe: Hayır, alamıyoruz. Oyunla beraber kutudan çıkıyor.


Umut: Bu gerçek kartlarla nasıl oynanıyor “Gwent”? Toplamda kaç kişi oynayabiliyoruz?

Efe: Sadece 2’ye 2 oynanabilen bir oyun. Başlamadan önce yazı-tura ya da taş, makas, kağıt yapabilirsiniz size kalmış o. Herkes 10 tane kart çekiyor destenin en üstünden. O 10 kartla en yüksek puana ulaşan kazanıyor. Toplam 2 canı var herkesin. 2 canı biten kaybediyor. Beraberlik olunca, iki kişinin de birer canı gidiyor. Diğer oyunda berabere biterse tüm oyun yeniden başlıyor. Ama nadiren oyunlar berabere biter. Her bir ek paket kutusundan 150 adet kart çıkıyor. Her kartın ayrı bir özelliği var. Oyunda istediğimiz zaman pas geçip o turu oynamayabiliyoruz. O size kalmış. Onun dışında bu oyunu bilgisayarda herkesle oynamanızı tavsiye ederim. Tüm tüccarlarla en az 1 kere oynayın. Her oynadığınızda aynı tüccar değilse yeni bir kart geliyor. Bazı görevler var, “Gwent” görevleri, onları da yapın. Bir iki turnuva var. Bir sürü kişiyle yaptığınız mücadele sonrası özel kart kazanabiliyorsunuz. Çok nadir olsa da özel kartlar normal insanlardan çıkabiliyor. Ama çoğunlukla hikâyede bulunan özel karakterlerden çıkıyor. “Gwent” görevini almadan oyuna devam etmeyin derim. Oynadığın kişilerden bilgi edinip de kart alabiliyorsunuz.

Umut: CD Projekt RED’in yeni projesi olan “Gwent” oyunundan beklentin nedir? Canlı insanlarla online olarak oynamak muazzam bir keyif olacaktır hiç şüphesiz. NPC (Non-player Character) ile oynamak var bir de canlı kişi ile oynamak var. Öyle değil mi?

Efe: Bence de NPC’lerle oynamaktan çok daha keyifli olacaktır. Çok daha fazla yeni özellik ve yeni kart gelecektir. Çünkü sırf bir “Gwent” oyunu için çok daha fazla şey yapmak zorundalar. Ayrıca hikâye modu da geliyormuş diyorlar, tam emin değilim.

Umut: Onu nasıl yapacaklar?

Efe: Bende bilmiyorum nasıl yapacaklarını, göreceğiz. Belki turnuva dâhilinde olabilir, farklı farklı turnuvaları kazanana farklı kartlar ve paralar gelebilir. Onun dışında keyifli bir oyun olacaktır diye tahmin ediyorum. Bu tarz oyunların zevkli olması dışında insana birçok faydası da var: hafızayı geliştiriyor, zekâyı kuvvetlendiriyor.

Umut: Ne dersin, sence “The Witcher” severler bu kartları edinmeli mi?

Efe: Şiddetle tavsiye ediyorum. Arkadaşlarınızla çok iyi zaman geçirirsiniz! 

Umut: Teşekkürler Efe, “The Witcher” konusunda bizi yine aydınlattın.

Efe: Ben teşekkür ederim.


0 yorum :

Yorum Gönder