Sayfalar

28 Şubat 2016

2016 Oscar Tahminleri ve Kazananlar Listesi

88. Akademi Ödülleri'nin sahiplerini bulmasına sadece saatler kaldı. Hepiniz gibi ben de Oscar heykelciğinin kimlere gideceğini merakla bekliyorum. Acaba Inarritu, bu sefer de aday olduğu ödülleri toplayabilecek mi? Ya da Leonardo DiCaprio, şeytanın bacağını bu kez kırabilecek mi? Bütün bunları bu gece göreceğiz. Şimdilik tahminlere bakalım...

En İyi Film
The Revenant (Diriliş)

Aslında bu daldaki favori adayın “The Revenant / Diriliş” olduğuna söylemeye gerek bile yok. Inarritu’nun “Birdman (2014)” filminde gösterdiği performansı daha da yukarılara taşıdığı, plan sekans konusunda kendine hayran bırakan, görselliği ile büyüleyen, uzun süresine rağmen su gibi akıp giden Diriliş, bu ödülü fazlasıyla hak ediyor bence. Altın Küre ve BAFTA ödüllerini başkasına kaptırmayan ve 12 dalda Oscar adaylığı ile bu senenin en dikkat çekici filmi olduğunu ispatlayan Diriliş’in en yakın rakibi ise Spotlight gibi gözüküyor. 

Sağlam oyunculukları, iyi yazılmış hikâyesi, ağır temposuna rağmen sürükleyici kurgusu ile doğal ve samimi bir film Spotlight. Ama yinede En İyi Flm” ödülü için biraz fazla şişirilmiş olduğunu da kabul etmek gerek. Tom McCarthy’in “The Cobbler / Sanş Ayağıma Geldi (2014)” filminden bir yıl sonra böyle bir filmle karşımıza çıkmasınında ilginç olduğunu söylemeliyim.

Aslında sekiz filmlik listenin geriye kalanına göz attığımızda da hayli ilginç bir tablo ile karşılaşıyoruz. Bir tarafta Steven Spielberg,  Ridley Scott ve George Miller gibi ustaların filmleri var. Diğer tarafta ise Spotlight benzeri daha minimal projeler var.

Spielberg’in yine hünerlerini konuşturduğu, bir soğuk savaş panoraması olan “Bridge of Spies / Casusler Köprüsü” ve Scott’ın bizi bu kez bambaşka bir uzay macerasına sürüklediği, kısa bir sürede fenomene dönüşen Andy Weir’in kitabından uyarlanan “The Martian / Marslı”, seyir keyfi bakımından doyurucu olsalar bile, şaşırtıcı olmayacak bir şekilde sadece adaylıkla kalacaklar, orası kesin. Miller’in son filminden tam 30 yıl sonra, destansı bir şekilde geri döndürdüğü Mad Max kahramanının 4. filmi “Mad Max: Fury Road / Mad Max: Öfkeli Yollar” ise tüm bu filmler içinde, yıllar sonra gelen bir devam filminin bu derece başarılı olabileceğini göstermesi bakımından çok farklı bir konumda bulunuyor. Ama onunda bu dalda şansı diğerleri kadar düşük.

Adam McKay’in “The Big Short / Büyük Açık”, Lenny Abrahamson’ın “Room / Gizli Dünya” ve “Boy A (2007)” filminden tanıdığımız John Crowley’in yönettiği “Brooklyn” filmlerinin şansı ise yok denecek kadar az.


En İyi Yönetmen
The Revenant (Diriliş): Alejandro Gonzalez Inarritu

Inarritu, “Babel (2006)” ile o yıl aday olduğu film ve yönetmen Oscar'larını alamadı belki ama akademinin dikkatini çekmeyi de başardı. Ve en nihayetinde, -Guillermo Arriaga ile yollarını ayırdıktan 8 yıl sonra- “Birdman (2014)” ile film ve yönetmen ödüllerine ek olarak, “En İyi Orijinal Senaryo” Oscar'ını da kucakladı. Her ne kadar daha önce hiçbir yönetmen, iki sene üst üste “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödülünü alamamış olsa bile, Diriliş ile Inarritu’nun bu sene, bu durumu değiştireceği neredeyse kesin gibi.

Senaryo dalında birkaç kez aday olan ve “Happy Feet (2006)” ile “En İyi Animasyon” dalında Oscar’ı alan Miller’in ise ilk kez aday olduğu yönetmenlik dalında, hak etse bile ödülü alması pek muhtemel gözükmüyor. Keza durum diğerleri içinde geçerli! “The Big Short / Büyük Açık” ile absürt Hollywood komedilerinin vazgeçilmez yönetmeni ve senaristi olan Adam McKay, “Room / Gizli Dünya” ile “Frank (2014)” filmiyle adını duyuran Lenny Abrahamson ve “Spotlight (2015)” ile belkide kariyerindeki en iyi işe imza atan Tom McCarthy, kuşkusuz bu dalda eli boş dönecekler.


En İyi Erkek Oyuncu
The Revenant (Diriliş): Leonardo DiCaprio

Sıra, bu senenin en çok merak edilen ve en çok üzerine konuşulan ödülüne geldi. Daha önce tam dört kere aday olan ama her defasında eli boş dönen Leonardo DiCaprio, bu sene şeytanın bacağını kıracak gibi gözüküyor. Açıkçası hem Altın Küre hem de BAFTA ödüllerini birden alması da bu tahmini güçlendiriyor. Ama unutmamak gerek ki bu rol, DiCaprio’nın etkileyici performansına rağmen, şimdiye kadar gördüğümüz en iyi performansı da değil. Bana kalırsa DiCaprio, şimdiye dek gördüğümüz en iyi performansını, “What's Eating Gilbert Grape (1993)” filmindeki Arnie rolüyle sergilemişti.

Diğer adaylara baktığımızda, geçen sene “The Theory of Everything / Her Şeyin Teorisi (2014)” ile Oscar’ı kucaklayan Eddie Redmayne, “Good Will Hunting / Can Dostum (1997)” filminden yıllar sonra gelen ikinci “En İyi Erkek Oyuncu” adaylığı ile Matt Damon, “12 Years a Slave / 12 Yıllık Esaret (2013)” sonrasında ikinci adaylığına ulaşan Michael Fassbender ve “Breaking Bad” dizisinden tanıdığımız Bryan Cranston'ı görüyoruz. Ama içlerinden birinin, DiCaprio'nun yerine ödülü alacağını söylemek pek mümkün değil. Hem zaten bence onlarda, bu sene adaylıkla kalacaklarını çoktan kabullenmişlerdir...


En İyi Kadın Oyuncu
Room (Gizli Dünya): Brie Larson

DiCaprio’nun “En İyi Erkek Oyuncu” dalında en iddialı isim olduğu söylediğimiz gibi, bu daldaki en iddialı isim olarak da “Room (2015)” filmindeki rolü ile Brie Larson’ı göstermeliyiz. Tıpkı DiCaprio gibi hem Altın Küre hem de BAFTA ödüllerini birden alan Larson'ın, Oscar’ı alması pek sürpriz olmaz. 

Daha önce 2 kere Oscar kazanan Cate Blanchett ve 1 kere Oscar kazanan Jennifer Lawrence’ın yanı sıra ilk adaylığını elde eden efsanevi aktris Charlotte Rampling ve ikinci adaylığına kavuşan genç yetenek Saoirse Ronan ise bu sene Oscar’a uzak gözüküyorlar…


En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Creed: Sylvester Stallone

Güçlü rakiplerine rağmen bu dalda da favori belli aslında. İtalyan aygırı Sylvester Stallone, “Rocky (1976)” ile almaya çok yaklaştığı ödüle, yine Rocky karakteri ile tam 40 yıl sonra kavuşacak gibi gözüküyor. Altın Küre’yide alan Stallone’nin en büyük rakibi ise “Bridge of Spies / Casuslar Köprüsü” filmindeki rolü ile Mark Rylance.

“The Fighter (2010)” ile Oscar’ı kazanan Christian Bale, üçüncü adaylığını elde eden Mark Ruffalo ve Diriliş'deki sağlam performansı ile ilk adaylığına kavuşan Tom Hardy, bence bu sene eli boş dönecek isimler arasında.


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Steve Jobs: Kate Winslet 

Aslında bu dalda iki favori isim var desek yanılmış sayılmayız. İlki ve bence ödülü almaya en yakın olanı, “Steve Jobs” filmindeki performansı ile Kate Winslet. Kendisinin bu sene Altın Küre ve BAFTA ödüllerini evine götürdüğünü de not edelim. 

Diğeri ise “The Danish Girl” filmi ile Alicia Vikander. Bu sene Altın Küre ve BAFTA ödüllerinde aynı anda hem “The Danish Girl” hem de “Ex Machina” filmleri ile aday olmasına karşın “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini Brie Larson ve Kate Winslet’e kaptıran Vikander, acaba bu kez ödülü alabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Bu iki isim dışında bir diğer dikkat çeken oyuncu olarak, “The Hateful Eight” filmindeki performansı ile kendine hayran bırakan Jennifer Jason Leigh’ı gösterebiliriz. Belki kazanamayacak ama benim gönlüm ondan yana! İkinci adaylığıyla Rooney Mara ve ilk adaylığını elden Rachel McAdams’ın ise bu dalda adaylıkla yetineceklerini tahmin etmek zor değil.


En İyi Özgün Senaryo
Spotlight: Josh Singer, Tom McCarthy 

Spotlight’ın bu kadar ön plana çıkmasının en büyük sebebi, tabii ki çok iyi yazılmış senaryosundan kaynaklanıyor. Tom McCarthy, yönetmenlik anlamında pek bir şey önümüze koyamasa da, Josh Singer ile birlikte yazdığı senaryo ile etkilemeyi pekâlâ başarıyor. Daha önce Pixar animasyonu “Up / Yukarı Bak (2009)” ile bu ödülü almaya çok yaklaşan McCarthy, Altın Küre’de bu ödülü “Steve Jobs” senaryosu ile Aaron Sorkin’e kaptırmış olsa bile, BAFTA’da ödülü almayı başardı. Şimdi ise Oscar’a çok yakın…

Ama gönül ister ki, Pixar filmleri arasında en büyüleyici ve etkileyici senaryolardan birine sahip olan “Inside Out” ya da Alex Garland’in zekâ dolu senaryosu ile bizi şok etmeyi başaran “Ex Machina”  bu ödülü alsın. Tabii ki bunlar uzak ihtimaller. 

Öte yandan, bilgiye boğmadan sürükleyici ve başarılı bir biyografik dram olmayı beceren “Straight Outta Compton” filminin, sürpriz bir şekilde bu ödüle aday olduğunu ama sürpriz bir şekilde ödülü alamayacağı da apaçık ortada. Coen Kardeşler ve Matt Charman’ın birlikte yazdığı “Bridge of Spies / Casusler Köprüsü” de, “Fargo (1996)”, “No Country for Old Men / İhtiyarlara Yer Yok (2007)” filmlerinden sonra Coen’lere üçüncü, Charman’a ise ilk senaryo Oscar’ını getirecek gibi durmuyor.


En İyi Uyarlama Senaryo
The Big Short (Büyük Açık): Charles Randolph, Adam McKay

Açıkçası uyarlama senaryo dalı da pek sürprizlere gebe değil. Altın Küre’de senaryo ödülü “Steve Jobs” ile Aaron Sorkin’in olmuş olsa bile BAFTA’da “En İyi Uyarlama Senaryo” ödülünü Charles Randolph ve Adam McKay ikilisi kazandı. Belgesel ile kurmaca dilinin iç içe geçtiği, farklı bir üslubu ve mizah anlayışı olan “The Big Short / Büyük Açık”, film ve yönetmen dallarında eli boş dönse de, senaryo ödülünü kesinlikle kazanacaktır.

Bu çerçevede baktığımızda, Drew Goddard'ın “The Martian / Marslı”, Nick Hornby'nin “Brooklyn”, Emma Donoghue'nin” Room / Gizli Dünya” ve Phyllis Nagy'nin “Carol” ile Oscar kazanmaları büyük sürpriz olurdu.


En İyi Animasyon
Inside Out (Ters Yüz): Pete Docter, Jonas Rivera

Gökkuşağı misali, farklı ülkelerden farklı tatlarda beş filmin yarıştığı animasyon dalında da sonuç çoktan belli aslında. Brezilya'dan “O Menino e o Mundo / The Boy and the World”, Japonya'dan “Omoide no Mânî / Marnie Oradayken”, İngiltere ve Fransa ortak yapımı “Shaun the Sheep Movie / Kuzular Firarda” ve Amerika’dan “Anomalisa”, hepsi birbirinden farklı, hepsi birbirinden keyifli animasyonlar. Ama hiçbirinin bu ödülü kazanma ihtimali yok. Zira az önce dediğim gibi ödülü kazanacak animasyon film çoktan belli! 

Yine Amerika’dan, bir Pixar yapımı, senaryosu ile “En İyi Özgün Senaryo” dalında adaylık bile kazanmış “Inside Out”, hem etkileyici görselliği, hem komedi ile dramı başarıyla harmanlaması hem de daha önce bir animasyon filmde görmediğimiz kadar üstün senaryosu ile ödülü fazlasıyla hak ediyor.


En İyi Yabancı Dildeki Film
Saul fia (Son of Saul):  Macaristan


En İyi Görüntü Yönetmeni
The Revenant (Diriliş): Emmanuel Lubezki


En İyi Kurgu
Mad Max: Fury Road (Mad Max: Öfkeli Yollar): Margaret Sixel 


En İyi Yapım Tasarımı
Mad Max: Fury Road (Mad Max: Öfkeli Yollar): Colin Gibson, Lisa Thompson


En İyi Kostüm Tasarımı
Mad Max: Fury Road (Mad Max: Öfkeli Yollar): Jenny Beavan 


En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
Mad Max: Fury Road (Mad Max: Öfkeli Yollar): Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, Damian Martin 


En İyi Müzik
The Hateful Eight: Ennio Morricone 


En İyi Şarkı
Spectre: Sam Smith, James Napier - "Writing's On The Wall"


En İyi Ses Miksajı
The Revenant (Diriliş): Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom, Chris Duesterdiek 


En İyi Ses Kurgusu
The Revenant (Diriliş): Martín Hernández, Lon Bender


En İyi Görsel Efekt
Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor): Roger Guyett, Pat Tubach, Neal Scanlan, Chris Corbould 


En İyi Belgesel
Amy: Asif Kapadia, James Gay-Rees


En İyi Kısa Belgesel
War Within the Walls: Courtney Marsh, Jerry Franck


En İyi Kısa Animasyon
Sanjay's Super Team: Sanjay Patel, Nicole Paradis Grindle


En İyi Kısa Film
Alles Wird Gut: Patrick Vollrath
KAZANANLAR!

Kalın yazılanlar doğru tahmin edilenlerdir. (Tahmin Sonucu: 24'te 15)

EN İYİ FİLM: Spotlight

EN İYİ YÖNETMEN: The Revenant (Alejandro Gonzalez Inarritu)

EN İYİ ERKEK OYUNCU: The Revenant (Leonardo DiCaprio)

EN İYİ KADIN OYUNCU: Room (Brie Larson)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Mark Rylance (Bridge of Spies)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: The Danish Girl (Alicia Vikander)

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO: Spotlight (Josh Singer, Tom McCarthy)

EN İYİ UYARLAMA SENARYO: The Big Short (Charles Randolph, Adam McKay)

EN İYİ ANİMASYON: Inside Out (Pete Docter, Jonas Rivera)

EN İYİ YABANCI DİLDEKİ FİLM: Saul fia (Son of Saul)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: The Revenant (Emmanuel Lubezki)

EN İYİ KURGU: Mad Max: Fury Road (Margaret Sixel)

EN İYİ YAPIM TASARIMI: Mad Max: Fury Road (Colin Gibson, Lisa Thompson)

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI: Mad Max: Fury Road (Jenny Beavan)

EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ TASARIMI: Mad Max: Fury Road (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, Damian Martin)

EN İYİ MÜZİK: The Hateful Eight (Ennio Morricone)

EN İYİ ŞARKI: Spectre (Sam Smith, James Napier - "Writing's On The Wall")

EN İYİ SES MİKSAJI: Mad Max: Fury Road (Chris Jenkins, Gregg Rudloff, Ben Osmo)

EN İYİ SES KURGUSU: Mad Max: Fury Road (Mark A. Mangini, David White)

EN İYİ GÖRSEL EFEKT: Ex Machina (Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Williams Ardington, Sara Bennett)

EN İYİ BELGESEL: Amy (Asif Kapadia, James Gay-Rees)

EN İYİ KISA BELGESEL: A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy)

EN İYİ KISA ANİMASYON: Historia de un oso (Gabriel Osorio Vargas, Pato Escala Pierart)

EN İYİ KISA FİLM: Stutterer (Benjamin Cleary, Serena Armitage)Yazar: Uğur Tatar

0 yorum :

Yorum Gönder