Sayfalar

16 Şubat 2015

The Polar Express / Kutup Ekspresi (2004)

“The Polar Express / Kutup Ekspresi”, “Back to the Future / Geleceğe Dönüş” serisinin yönetmeni olarak tanıdığımız Robert Zemeckis’in yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu William Broyles Jr. ile birlikte yazdığı bir “animasyon denemesi”…


"Jumanji (1995)”, “Zathura: A Space Adventure / Zathura: Bir Uzay Macerası (2005)” gibi filmlerin uyarlandığı kitapların yazarı da olan Chris Van Allsburg’un aynı adlı romanından uyarlanan film, ‘Noel Baba’nın varlığından şüphe eden küçük bir çocuğun, yılbaşı gecesi esrarengiz bir şekilde kapılarının önünde beliren Kutup Ekspresi’ne binmesiyle ‘Noel Ruhu’nu keşfedeceği macera dolu bir serüvene çıkmasını anlatıyor.


Bir yılbaşı gecesi (lafın gelişi tabi ki) ailelerin çocukları ile birlikte mutlu mesut izleyebilecekleri bir animasyon olan Kutup Ekspresi’nin asıl önemli yanı filmde kullanılan animasyon tekniği. “Motion Capture” adı verilen bu teknik sayesinde gerçek oyuncular, sanal alemde bir animasyon karakteri haline büründürülüyor ve oyuncunun hareketlerinin karaktere uygulanması sağlanıyor. Kutup Ekspresi filminde bu teknik sayesinde Tom Hanks’in 6 karakteri birden canlandırarak bir ilke imza attığını da notlarımız arasına ekleyelim.

Çok basit bir hikâye, ne idüğü belirsiz bolca karton karakter ve bir kaç macera dolu sahne. Fakat bu kadar sıradan bir animasyon ile karşı karşıya kalmamızı Robert Zemeckis’in pek umursadığını sanmıyorum. Çünkü yönetmen daha çok filmin cila kısmıyla ilgilenmiş ve görselliği basit bir konuyla birleştirerek sanırım bir sonraki şatafatlı filmi “Beowulf / Ölümsüz Savaşçı (2007)” için deneyim kazanmak istemiş. Yani Kutup Ekspresi için bir "animasyon denemesi" demek bu yüzden yanlış olmaz. Bildiğiniz gibi yönetmen daha sonra Charles Dickens’ın kitabından uyarladığı “A Christmas Carol / Yeni Yıl Şarkısı (2009)” filminde de aynı tekniği kullandı.

Sonuç olarak sadece eğlencelik bir animasyon peşindeyseniz Kutup Ekspresi, sizi çok da hayal kırıklığına uğratmayacaktır.


Yazar: Uğur Tatar


0 yorum :

Yorum Gönder